Várandósság idején átlagosan 12-15 kg hízás “ajánlott”. Ezt az információt a védőnőtől akkor tudtam meg, mikor ennek fele már rég rajtam volt, pedig alig voltam 1-2 hónapja várandós. Persze hozzá kell tenni, hogy minden alkat függő. Nagy általánosságban a vékonyabb testalkatúak hajlamosabbak többet hízni ebben az időszakban; a szervezetnek kell az a plusz, egy másik élet segítéséhez. Míg a teltkarcsúaknak elég lehet akár plusz 8-9 kg is, hogy a magzat megfelelően fejlődni tudjon. Persze nem csak a gének meghatározóak. Ott van az a bizonyos akarat is. A kívánósságot senkinek nem kell bemutatni 🙂 Talán könnyebben (lelkiismeret furdalás nélkül) csúsznak le ilyenkor a napi +1 sütik, kekszek, chipsek. Pedig a baba extra napi szükséglete 1 szelet vajas kenyérrel és egy almával fedezhető lenne. (Na ez az infó is túl későn jutott el hozzám.) Végül természetesen az sem mindegy hogy ki-mennyit mozog a várandósság idején. Én bár a konditeremmel, biciklivel (futással, snowboarddal) felhagytam erre az időre, minden nap intenzív sétákat tettem meg, amit kiegészítettem otthoni kismama tornával és heti 1 jógával. Ennek ellenére az előírt plusz kilókat bőven sikerült túlszárnyalnom. Így aztán nem is voltam még soha olyan elszánt a leadásukat illetően, mint Pán Péter születése után. Persze, csak okosan, hiszen a szoptatás időszaka alatt is ügyelni kell a megfelelő tápanyagbevitelre.
Nézzük mit tehetsz, hogy újra formába kerülj.
Az első hat hét a regenerálódásé. Kezdetben amúgy is nehezedre fog esni mozogni és valószínűleg minden energiára szükséged lesz a napok “túléléséhez” ébren. Aztán, ahogy kezded visszanyerni az erőd, jöhetnek az első kímélő jóga gyakorlatok, melyek segítenek a hasi szervek helyre kerülésében is. (Mi kaptunk egy gyakorlatsort a jóga oktatónktól, de a neten is biztosan találsz majd ilyeneket.)
Ezután az időszak után már kicsit intenzívebb mozgást is nyugodtan végezhetsz majd. A futás még ugyan nem javasolt, de már bátran biciklire pattanhatsz és szép lassan elkezdheted újra erősíteni a hasizmaid is. Hidd el lesz min újra dolgozni, akármilyen hasizmod is volt korábban.
Lassan nem árt, ha újra odafigyelsz, hogy mit mikor és hányszor eszel. Itt találsz egy kis segítséget a helyes étrend alapjaihoz.
Szóval eltelt körülbelül két hónap. A szülés során leugrott rólad kb. a felszedett kilók fele (vagy még több). Az első két hónapban azonban nem nagyon tapasztaltál ennél több változást?! Ne aggódj, tovább fog mozdulni a mérleg, nem is túl soká! Íme néhány tipp/ szabály, amik segíthetnek ebben. Mi a következőket követtük:
1. Igyál sok-sok folyadékot! Vitalizáld a szervezeted! A víz, tea, gyümölcslé, leves fogyasztása a tejtermelésre is jótékony hatással van. Naponta 2-3 litert mindenképp igyál!
2. Próbáld tartani a napi 5x étkezés szabályát. Vagyis egyél kisebb adagokat, de ne csak a főétkezésekre helyezd a hangsúlyt. Ne hagyd ki a tízórait és uzsonnát sem!
3. Próbáld elhagyni a nassolást! Hogyan? Pl. ha többször kívánnál egy-egy falatot, mint napi 5x, akkor szabj magadnak időhatárokat. Figyeld az órát és kösd ki, hogy csak 2 vagy 3 óránként eszel bármit is. Vagy redukáld az édes falatok számát napi 2re a sok apró helyett. Mondjuk engedélyezz magadnak édes reggelit; pl. teljes kiőrlésű zsemlét lekvárral és ebéd után jöhet még 2db keksz vagy egy szelet süti. Viszont délután és vacsora után már ne nassolj!
4. Mozogj minden nap! Ha más nem fér bele, minimum fél óra intenzív séta a jó levegőn jót tesz Neked és a babának is!
5. Heti 2-3-szor sportolj kímélően vagy végezz otthon edző gyakorlatokat. Ha van segítséged és el tudsz szabadulni fitnesz terembe, úszni, biciklizni stb. akkor használd ki a lehetőséget! Hidd el, a lelkednek is jót fog tenni 🙂 Ha nem vagy ilyen szerencsés, akkor se keseredj el. Rengeteg feladatsort el lehet végezni otthon a babával is. A picur jó kis súlyzó lehet. Végezhetsz vele guggolásokat, karizom erősítést vagy akár hasizom gyakorlatokat.
Végül, hogy mindent lelkiismeretesen be is tudj tartani. Íme egy ingyenesen letölthető tervező. Tőlünk, Neked. Inspiráló lehet, ha látod leírva is, hogy mit fogyasztasz 1-1 nap. Illetve könnyedén követheted azt is, hogy hány pohár szükséges még a napi folyadék bevitelből. (Mi strigulázni szoktuk). +1 Tipp: Ne légy túl szigorú önmagadhoz. Ha 1-1 nap nem alakul terv szerint, még ne add fel! Másnap kezd újra, új erővel!
(Kattints ide, és töltsd le táblázatunkat: Mamazsola életmódváltás!)
Kommentek