Fejlődik a baba, mert játszunk vele

Nem tudom Ti hogy vagytok vele Kedves Szülők, de én nagyon utálom a minduntalan felém záporozó kérdéseket; “Felül már magától?”, “Tanítod már járni?”, “Ti milyen fejlesztésre jártok?”, és így tovább. Bár Mazsola mindig a “nagykönyv” szerint, vagy azt megelőzve csinált mindent, nekem vagy rosszul esett a kérdés “Nem, nem ült még fel, de az Isten szerelmére még csak 4 hónapos, grrrh!”, vagy kicsit pironkodtam, hogy ne tűnjek nagyképűnek “Ó persze, már 3 hetesen átfordult”. Az – általában egyébként teljesen ártatlan, és jó szándékú – érdeklődések számát persze nem csökkenti, de nekem mindig megnyugvást jelent, ha szakvélemény erősíti meg bennem, hogy nem kell a gyereket “edzenem”. Következzék most TANÍTÓ MAMI bejegyzése az erőltetett fejlesztés alternatívájáról:

Óvodás kor előtti gyermek tudatos trenírozását, „fejlesztését” feleslegesnek és kerülendőnek tartom – kivéve, ha beteg, vagy pl. koraszülés következtében, vagy más trauma miatt szakemberek által javasolt és kivitelezett úgynevezett korai fejlesztésre van szüksége, ami ebben az esetben csodákat tehet és tesz is általában.

Úgy vélem, hogy az egészséges gyermek körül olyan körülményeket kell teremteni otthon és a tágabb környezetében, hogy a természetes kíváncsiságát kihasználva, a gyakorolgatás örömét átélve ő maga találja meg, az éppen az életkorának, a saját fejlődési menetének megfelelő tevékenységet. Tudnunk kell, hogy elsősorban bennünket akar utánozni! Ezt használjuk ki, mert nagyon sok készséget elsajátíthat így játszva, örömmel! (Vigyázat! Az első 3 évben ivódnak be azok a rossz szokások is, amiket szintén tőlünk lesnek el!)

A JÁTÉK, a vele játszás a „fejlesztés” eszköze, a jókedv, a szeretetteljes légkör pedig a színtere. Kis agyában a neuronok között egyre több szinapszis fejlődik így ki, ami azután a későbbi tanulás alapja is lesz. (Ha egy érdekes kísérletről olvasnál ezzel kapcsolatban, a National Geographic egy rövid cikkét ajánlom.) A manapság sokat emlegetett és valóban nagyon fontos érzelmi intelligencia pedig a rendszeres mesehallgatás, jó minőségű zenékkel való ismerkedés (lásd: korábbi bejegyzésünk) és a saját „alkotások” keltette büszke öröm hatására megint csak „magától” fejlődik.

Íme néhány hasznos játék-ötlet 0-3 éves babáddal való jókedvű együttlétekhez (forrás és továbbiak itt):

Már a pocakban

Születéstől 1 éves korig

1-2 éves korban

2-3 éves korban

 

Tovább a blogra »