De mostanában még erre is rá tett egy lapáttal a szervezetem. Éjjelente nem ritkán akár 3-5 rémálmom is van. Kezd egy kicsit elegem lenni. Sok baba-mama portálon olvasni, hogy a várandós kismamák az 1. illetve a 3. trimeszterben sokkal intenzívebben álmodhatnak. Pff, és mi van a 2. trimeszterrel? Nekem most lettek csak igazán intenzívek. A Bien.hu szerint: “A rossz álmok a terhesség időszakában nem gyakoribbak, mint máskor, csak ilyenkor sokan jobban emlékeznek az álmaik részleteire, mert a tudatalatti több információt küld a tudat felé, és az álombeli képek és érzések a fantáziájukra is másként hatnak, mint nem-terhes állapotban. Sokat segíthet, ha úgy könnyítesz a lelkeden, hogy az álmaidat valakinek elmeséled. Az álomfejtéssel ne fáradozz, hiszen a rémálom a szorongásod következménye, ne terheld magad még az értelmezésével is, mert esetleg téves következtetésre juthatsz.” Az elmeséléssel nincs gond, és megfejteni sem próblálom (már) őket. Jobb ez így mindenkinek 🙂
Akárhogy kutattam nem találtam számomra kedves rossz álmok elleni szerre/tippre. Viszont találtam és alkalmaztam is már a következő praktikákat egyéb (várandós) alvászavarok esetére:
Nehezen tudsz elaludni: a legjobb és legfinomabb amit tehetsz, hogy felhörpintesz egy bögre meleg tejet, benne egy csepp mézzel. Nekem bevált recept. Vagy, amint a fenti példa is mutatja, olvass! A tv- kevésbé segít, mert a műsorok többsége ami lekönte az vagy izgalmas, vagy hangos, de egy jó dokumentum film, egyhangú narrátorral, vagy egy Forma1-es futam szintén álomba szenderíthet.
Nem találod a helyed az ágyban: sajnos ez is ismerős. Nagy érvágás volt nekem, hogy szinte a terhesség elejétől, nem aludhatok a kedvenc pozíciómban, hason (egyik lábamat hajlítva, oldalt a melkasomig felhúzva). Sőt a 20. héttől vagyis mostantól már a háton fekvés sem javasolt (mert ekkor a növekvő méh erős nyomást gyakorolhat a vérerekre, és ez által kevesebb oxigén jut el a méhlepényhez és a magzathoz – forrás). Maradt tehát az oldalt fekvés. Ìgy azonban néha bizony zsibbadni kezdenek a lábaid és erős késztetést érzhetsz, hogy egyik oldalról a másikra fordulj, ami viszont a növekvő pocakkal egyre nehezebb lesz. Szerezz, be egy szoptatós párnát, amivel már most remekül alátámaszthatod a pocakod (és persze ami később, a baba érkeztével is jó szolgálatot tesz majd.)
Lábgörcsre ébredsz: először is húzd vissza/hátra a lábfejedet, amíg ki nem áll a vádlidból vagy a lábujjadból a görcs, aztán pedig igyál meg egy pohár magnézium-pezsgőtablettás vizet. Ha gyakran előfordul nálad a probélma, akkor figyelj rá, hogy sok magnéziumban gazdag ételt egyél, így pl. tejterméket, banánt, körtét, mazsolát, mákot, paradicsomot, olajos magvakat.